Knut Dalen, Knut Amund Skatvedt og Karl Mahnert i et sauefjøs levert av Østerdal Tre.
Østerdal Tre utvikler nye byggesystemer med støtte fra Treteknisk
Østerdal Tre AS har gjennomført et spennende utviklingsprosjekt med mål om å utvide sitt produkt- og markedsgrunnlag.
Prosjektet, som ble støttet av Innlandet Fylkeskommune gjennom FORREGION-ordningen, har hatt som mål å utvikle og dokumentere nye byggesystemer basert på heltre elementlaft for bruk i nye markedsområder.
Treteknisk har vært FoU-partner i prosjektet, og har bidratt med laboratorietester, modellutvikling og teoretisk forskning.
Prosjektet har resultert i:
- Dokumentert god lufttetthet i elementlaft, både i laboratorietest og fullskala bygg.
- Utvikling av simuleringsverktøy for krymping og svelling av veggelementer.
- Ny modell for statiske beregninger, som gir grunnlag for prosjektering av større bygg.
- Ny teori om laftebygg, publisert i vitenskapelig journal.
Prosjektet har også identifisert nye mulige markedsområder, som lagerhaller, støttemurer og bygg med lav innetemperatur.
Prosjektet har gitt konkrete verktøy og ny innsikt som styrker bedriftens konkurransekraft.
– Prosjektet har gitt oss verdifull dokumentasjon og nye verktøy som gjør oss bedre rustet til å møte kravene i nye markeder, sier Knut Dalen, kontaktperson i Østerdal Tre.